Posted inCIEKAWOSTKI

Turniej Czterech Skoczni – czym jest? Przewodnik po prestiżowym wydarzeniu narciarskim

Turniej Czterech Skoczni to międzynarodowa impreza w skokach narciarskich mężczyzn, którą organizuje się co roku od 1953. Znany również pod niemiecką nazwą Vierschanzentournee, turniej jest jednym z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu narciarskim. Odbywa się na przełomie grudnia i stycznia i wliczany jest do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w skokach narciarskich.

Obejmuje konkursy na czterech skoczniach, z czego dwie znajdują się w Niemczech (Oberstdorf i Garmisch-Partenkirchen), a dwie w Austrii (Innsbruck i Bischofshofen). Dla wielu skoczków Turniej Czterech Skoczni jest wyjątkowym wyzwaniem, ponieważ testuje ich umiejętności na różnych obiektach w krótkim okresie czasu.

Historia i znaczenie Turnieju Czterech Skoczni

Turniej Czterech Skoczni, to wydarzenie o głębokich korzeniach i znaczącej pozycji w świecie skoków narciarskich, które każdego roku przyciąga uwagę fanów sportów zimowych. Na stronie etoto.pl, znajdziesz wiele promocji bukmacherskich, analiz i dobrych kursów.

Początki i ewolucja zawodów

Turniej Czterech Skoczni rozpoczął swoją historię w 1953 roku. Od tego czasu, bez przerwy, skoczkowie zjeżdżają na przełomie grudnia i stycznia do Oberstdorfu, Garmisch-Partenkirchen, Innsbrucka i Bischofshofen, aby wziąć udział w tej prestiżowej rywalizacji. Turniej przeszedł wiele zmian, ale jego format, składający się z czterech konkursów rozgrywanych w ciągu kilku dni, pozostał niezmienny. 

Legendarne postacie

W historii Turnieju Czterech Skoczni na najwyższych miejscach podium stawali najwybitniejsi zawodnicy. Wśród nich znaleźli się tacy mistrzowie jak Janne Ahonen czy Sven Hannawald. Polscy kibice zaś z dumą wspominają zwycięstwa Adama Małysza, Kamila Stocha i Dawida Kubackiego. Każdy z tych skoczków zapisał niezapomniane karty w annałach Turnieju, przyczyniając się do popularyzacji tego sportu.

Złoty Orzeł – prestiżowa nagroda

Złoty Orzeł jest symbolem najwyższego triumfu w Turnieju Czterech Skoczni. Ta pożądana trofea to nie tylko dowód na wybitne umiejętności skoczka, ale też znak niezłomności i ogromnej wytrzymałości. 

Rywalizacja i regulamin

Turniej Czterech Skoczni wyróżnia się unikalnym formatem rywalizacji, opierającym się na szeregu zasad i regulacji. 

Kwalifikacje do każdego z konkursów odbywają się dzień wcześniej i decydują o dostępie do głównej serii zawodów. Przed konkursami głównymi zawodnicy wykonują serię próbną. W ocenie skoków brane są pod uwagę zarówno odległość, jak i styl, który jest oceniany przez pięciu sędziów. Najwyższą i najniższą ocenę odrzuca się, a pozostałe trzy są sumowane z punktami za odległość.

Format turnieju i skocznie

Turniej Czterech Skoczni odbywa się na czterech skoczniach: niemieckich Schattenbergschanze i Paul-Ausserleitner-Schanze oraz austriackich Bergisel i Skoczni im. Paula Ausserleitnera. Zawody mają format KO, gdzie zawodnicy rywalizują w parach. Jest to jedyny taki format w kalendarzu Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS).