Produkcja samochodów staje się coraz bardziej precyzyjna. Podjęto mniej kroków w celu wycofania produktów.

Producenci dość obawiają się wydawania jakichkolwiek komunikatów dotyczących wycofywania produktów z rynku. Jest to dla nich znaczący wydatek. W 2022 roku działania te nadal były prowadzone, ale znacznie mniejsza ich liczba w porównaniu do wcześniejszych.
Proces wycofywania produktów jest niezwykle trudny dla producentów. Są oni zobowiązani do naprawy na własny koszt pojazdów niespełniających wymaganych norm i muszą najpierw skontaktować się z właścicielami zarejestrowanych pojazdów. Prawo wymaga od nich, aby wywiązali się z tego zobowiązania.

Na podstawie ustaleń zawartych na stronie internetowej Car-recalls.eu, Auto Motor i Sport napisało dokładny artykuł na temat akcji przywoławczych, które będą miały miejsce w Europie w 2022 roku. Strona ta na bieżąco śledzi działania związane z wycofywaniem samochodów z rynku i co roku zestawia informacje, które są istotne dla tego tematu.

Mechanik przy samochodzie Źródło: Unsplash / Sten Rademaker

Działania powinny być przywoływane co drugi dzień.
Według tego, co czytamy, tylko w 2022 roku w Europie było 207 akcji przywoławczych. W sumie było to 209 różnych modeli od 37 różnych producentów. Co tydzień przypomina im o tym Dyrekcja Generalna Komisji Europejskiej ds. Zdrowia i Ochrony Konsumentów.

Liczba problemów z samochodami, które są zgłaszane przez ich twórców, poszła w dół. Niektórzy producenci poczynili postępy; o ile w poprzednim roku każdy z nich zgłaszał jeden problem, o tyle w tym roku zgłosili wiele usterek (Dacia, Mitsubishi i Nissan). Zarówno Alfa Romeo, jak i Subaru twierdziły, że w 2022 roku nie było żadnych problemów z ich pojazdami.

Mercedes-Benz – bezkonkurencyjny pionier branży
Kto zgłosił najwięcej działań podjętych w celu naprawy pojazdu? Zgodnie z „Pierwszą pozycję zajął po raz kolejny Mercedes z 39 skargami na 24 pojazdy, natomiast Peugeot uplasował się na drugim miejscu z 15 zgłoszeniami, awansując z siódmego miejsca w 2021 roku. Volkswagen, który spadł z drugiego na trzecie miejsce w 2022 roku z powodu obecności 14 wad w 12 modelach, zajął ostatnie miejsce na podium.”

Czwarte miejsce zajęła Toyota (14 zgłoszeń, 10 modeli), piąte – Opel (12/10), szóste – Citroen (11/10), siódme – Ford (10/7), ósme – BMW (8/12), dziewiąte – DS (8/3), a dziesiąte – Kia (7/7).

Producenci samochodów Alfa Romeo, Alpina, Cadillac, Chevrolet, Infiniti, Smart, SsangYong i Subaru nie ujawnili żadnych defektów w roku 2022.

źródło: auto.wprost.pl

 

By nowinki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *