chiny:-tydzien-za-wielkim-murem-(38/21),-czyli-subiektywny-przeglad-wydarzen-andrzeja-lianga-z-szanghaju

Z pierwszych stron (从新闻媒体的第一页)
Xi na sesji ONZ

21 września prezydent Xi JinPing (习近平) wygłosił – za pośrednictwem łącza wideo – przemówienie podczas 76 sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Jego przewodnie hasło brzmiało „Wzmacnianie zaufania, pokonywanie trudności i budowa lepszego świata”.

Xi stwierdził, że świat stoi na rozdrożu. Ale jest głęboko przekonany, że idea pokojowego rozwoju i postępu ludzkości musi zwyciężyć. By tak się stało należy wzmacniać zaufanie, pracować razem nad pokonaniem globalnych zagrożeń czy wyzwań. Prezydent Xi podkreślił, że Chiny w stosunkach międzynarodowych mają pokojowe intencje. Nie mają zamiaru nikogo najeżdżać, ani zastraszać, nie zamierzają narzucać komukolwiek swojej hegemonii. Zaznaczył przy tym, iż interwencje wojskowe z zewnątrz i tak zwane „transformacje demokratyczne” pociągają za sobą wyłącznie szkody. Wszystkie państwa winny dążyć do dialogu i inkluzywności, a nie do konfrontacji i wykluczenia.

Demokracja nie jest patentem, własnością żadnego kraju, ale prawem obywateli każdego państwa. Spory między krajami należy rozwiązywać jedynie poprzez dialog i współpracę. A sukces jednego kraju nie musi oznaczać porażki innego. Świat jest wystarczająco duży, aby pomieścić wszystkie państwa, wciąż rozwijające się i dokonujące postępu.

Prezydent Xi stwierdził, że Chiny będą nadal aktywnie wzmacniać i podnosić na nowy poziom współpracę z ONZ, zintensyfikują swój wkład dla wsparcia idei Organizacji Narodów Zjednoczonych. Zwrócił przy tym szczególną uwagę na szalejąca obecnie na całym świecie epidemię, która głęboko zmieniła świat i ludzi. Przeżywamy okres burzliwych zmian.

Każdy odpowiedzialny polityk musi odważnie, śmiało odpowiedzieć na wyzwania, które przynosi teraźniejszość. A – według Xi – są to:

Po pierwsze: musimy pokonać epidemię i wygrać tę wielką bitwę dotyczącą dnia dzisiejszego, ale i przyszłości ludzkości (Chiny do końca roku dostarczą państwom potrzebującym 2 miliardy dawek szczepionki przeciw Covid-19).

Po drugie: musimy ożywić gospodarkę, promować silniejszy, pro-ekologiczny, zdrowy rozwój w skali globalnej oraz wspólnie wspierać rozwój na całym świecie dla osiągnięcia równowagi, koordynacji i integracji.

Po trzecie: musimy wzmacniać jedność i rozwijać stosunki międzynarodowe oparte na wzajemnym szacunku i współpracy korzystnej dla wszystkich.

Po czwarte: musimy poprawić globalne zarządzanie i wprowadzić prawdziwy multilateralizm.

Prezydent Xi potwierdził, że Chiny do 2030 roku osiągną szczyt emisji dwutlenku węgla, by osiągnąć neutralność, zeroemisyjność CO2 w 2060 roku. Wymagać to będzie ciężkiej pracy, ale Chiny zrobią wszystko co możliwe, by ten cel osiągnąć. Chiny będą intensywnie wspierać rozwój zielonej i niskoemisyjnej energii w krajach rozwijających się. Nie będą już ani inwestować, ani realizować za granicą nowych projektów dotyczących energetyki węglowej.

Polityka (时政)
Meng WangZhou uwolniona

Wieczorem w sobotę 25 września samolot specjalny Air China przybył z Vancouver do ShenZhen. Na płycie lotniska rozwinięto czerwony dywan, tu czekała delegacja powitalna, a budynki portu lotniczego i całą okolicę lotniska opanowały wiwatujące tłumy z transparentami, kwiatami….

Były przemówienia przedstawicieli rządu. Było przemówienie, bardzo krótkie, witanej nowej bohaterki Chin, czyli Meng WanZhou (孟晚舟), dyrektorki finansowej korporacji HuaWei Technologies Co., Ltd.  (华为技术有限公司), a zarazem córki jej założyciela i prezesa Ren ZhengFei (任正非). Meng przez 1,030 dni przebywała w areszcie domowym w Vancouver (Kanada), czekając na decyzję o ekstradycji do USA na wniosek rządu Stanów Zjednoczonych. Amerykańscy prokuratorzy zarzucali jej przekroczenie przepisów finansowych, naruszenie sankcji nałożonych przez USA na Iran. Meng i jej prawnicy odrzucali oskarżenia, a cały proces stal się bardziej polityczny niż merytoryczny.

W piątek 24.09. sąd w Nowym Jorku zatwierdził oczekiwane porozumienie stron, na podstawie którego postępowanie ekstradycyjne zostało zawieszone. Szczegóły nie są znane i strony mają zakaz wypowiadania się na ten temat.

W Chinach Meng stała się symbolem – ofiarą autorytaryzmu i opresyjnego charakteru amerykańskiej polityki wymierzonej w konkretną, fizyczną osobę. W Chinkę.

Na lotnisku Shen Zhen Bao An International Airport (深圳宝安国际机场) Meng ubrana w czerwoną sukienkę (kolor szczęścia i pomyślności) wygłosiła krótkie oświadczenie.

Między innymi powiedziała: “Chiny, wróciłam! Dziękuję za całe wsparcie podczas tego trudnego czasu. Jesteśmy silni i zjednoczeni. Ojczyzna nigdy nie opuszcza Chińczyków”. Podziękowała za pomoc ze strony prezydenta Xi, rządu i całego społeczeństwa.

Przedstawiciele władz podkreślili, że uznanie Meng za niewinną i wypuszczenie jej na wolność to wielkie polityczne i dyplomatyczne zwycięstwo narodu chińskiego. Jej powrót do kraju w przededniu święta narodowego ma swoją wymowę patriotyczną.

Uwolnienie przez sąd w Kanadzie Meng Wanzhou spowodowało zwolnienie przez stronę chińską dwóch Kanadyjczyków: Michaela Spavora i Michaela Kovriga, którzy usłyszeli wyroki 11 lat więzienia za szpiegostwo na szkodę ChRL. Po podpisaniu pisemnego przyznania się do zarzucanych im czynów, zostali zwolnieni i powrócili do Kanady.

Cała sprawa miała przemożny wpływ na pogorszenie się relacji pomiędzy Kanadą, a Chinami. Trudno przewidzieć, czy zwolnienie zatrzymanych i odesłanie ich do domów pozwoli naprawić te stosunki.

Meng WanZhou wróciła do Chin posługując się paszportem służbowym, otrzymanym od chińskich służb konsularnych. To specjalne paszporty dla pracowników państwowych.

Po krótkim i emocjonalnym powitaniu na lotnisku w ShenZhen Meng udała się na kwarantannę jaka obowiązuje wszystkich wracających z zagranicy. System określany 14+7, to 14 dni ścisłej kwarantanny w wyznaczonym do tego celu hotelu, plus 7 dni (jeśli wcześniej wykonywane co trzy dni testy są negatywne) w miejscu zamieszkania bez prawa jego opuszczania.

Sprawy Rządowe (政府事务)
Kontrole drogowe w okresie Święta Jesieni

Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego (公安部): według informacji ministerstwa sytuacja w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego w okresie Święta Środka Jesieni (19.-21.09.) była stabilna. Średnio każdego dnia na drogach w kraju służbę pełniło 155,000 funkcjonariuszy ruchu drogowego korzystających z 54,000 samochodów.

Podczas kontroli drogowych przeprowadzanych w tym okresie szczególna uwagę zwracano na przepełnienie i/lub przeciążenie pojazdów, przekraczanie prędkości i prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu. Nie odnotowano wypadków drogowych, w wyniku których zginęło więcej niż pięć osób.

Liczba użytkowników telefonów

Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacji (工业和信息技术部): Na koniec sierpnia br. w kraju zarejestrowano 1.626 mld użytkowników telefonów komórkowych korzystających z usług trzech operatorów telekomunikacji. 419 mln spośród tych użytkowników korzysta z sieci 5G.

„Cztery Wiatry” dmuchną w urzędników

Centralna Komisja Dyscyplinarna (中央纪律检查委员会) oraz Państwowa Komisja Nadzoru (国家监察委员会) na wspólnej stronie internetowej stronie uruchomiły specjalną zakładkę poświęconą raportowaniu o przypadkach naruszeń wytycznych kampanii “四风” (Si Feng, „Czterech Wiatrów”) w okresie zbliżającego się święta narodowego (1.-17.10.). Kampania (jak i zakładka) ma przyczynić się do budowania zdrowego, czystego środowiska politycznego. Również w czasie wolnym od pracy. Kampania „Czterech Wiatrów” to cztery kierunki, cztery cele:

  • ujawnianie przypadków nadmiernego formalizmu i walka z nimi, ujawnianie braku konkretnych rezultatów działań urzędników, ujawnianie przypadków fałszowania danych i zasług;
  • ujawnianie przypadków rozdętej biurokracji, a także bezczynności, niskiej wydajności, braku odpowiedzialności urzędników;
  • ujawnianie przypadków hedonizmu, chciwości, braku poczucia troski o ludzi i innowacyjnego ducha;
  • piętnowanie ekstrawaganckiego stylu życia urzędników i liderów, ujawnianie przypadków wystawnego, rozrzutnego i marnotrawnego życia ponad stan.

Statystyki prokuratury

Najwyższa Prokuratura Ludowa (最高人民检察院): Od stycznia 2013 roku do końca sierpnia 2021 roku prokuratury różnych szczebli wydały 8.12 mln nakazów aresztowania w związku z różnymi przestępstwami kryminalnymi. 13.57 mln zatrzymanych zostało osadzonych. W ciągu trwającej ostatnie trzy lata kampanii walki ze zorganizowaną przestępczością i gangami organy prokuratury przekazały sądom akty oskarżenia w 230,000 sprawach. Natomiast w ramach czynności nadzoru nad organami policji przeprowadzono we wspomnianym okresie 170,000 postepowań kontrolnych. W 150,000 przypadkach nie wykryto żadnych nieprawidłowości.

Środki na badania eksperymentalne

Krajowy Urząd Statystyczny (国家统计局): Z uwagi na epidemię COVID-19 wydatki na badania eksperymentalne w 2020 roku były o 2.3% mniejsze niż w 2019 roku, a wyniosły 243.931 mld RMB (ok. 148.293 mld PLN). Rośnie udział tych wydatków w chińskim PKB. W 2020 roku wynosił 2.4%. Wedle oceny R&D World  epidemia sprawiła, iż Chiny zwiększyły ogólne wydatki na badania (nie tylko eksperymentalne) i rozwój, co więcej przyspieszja w tej kwestii. W bieżącym roku Chiny wydadzą na R&D więcej niż cała Europa.

Źródło:https://www.rdworldonline.com/2021-global-rd-funding-forecast-released/

Źródło:https://www.rdworldonline.com/2021-global-rd-funding-forecast-released/

Ekonomia (经济), Biznes (生意)
Chiny innowacyjne pną się w górę

Światowa Organizacja Własności Intelektualnej opublikowała swój najnowszy raport – indeks globalnej innowacyjności 2021.

Wśród ocenianych 132 gospodarek świata Chiny zajęły 12 miejsce, o 2 pozycje wyżej niż w raporcie z ubiegłego roku, wyprzedzając Japonię (13), Specjlany Region Administracyjny Hong Kongu (14) i m.in. Polskę (40). W Azji Wschodniej i Południowowschodniej Państwo Środka uplasowało się na trzecim miejscu za Koreą Południową i Singapurem.

Chiny docenione zostały za promowanie powiązań i ścisłej współpracy przemysłu, szkół wyższych i ośrodków badawczych. Wysoko oceniono generalną wiedzę pracowników, w tym poziom znajomości matemtatyki. To realne podstawy do konkurowania na polu innowacyjności z najlepszymi, czyli Szwajcarią (ta znalazła się na pierwszym miejscu w tej kategorii w kilku tegorocznych badaniach), Szwecją, czy Stanami Zjednoczonymi.

Raport podkreśla zalety Chin w zakresie aktywów niematerialnych, edukacji, budowania wiedzy i wpływu na rozwój wiedzy. Ilość i jakość krajowych i międzynarodowych wniosków patentowych składanych przez osoby fizyczne i organizacje z Chin stawia ten kraj w globalnej czołówce w tej kategorii.

W raporcie znalazła się kategoria Najlepsze Globalnie Klastery Technologiczne (Best Technology Cluster). Tu pierwsze miejsce zajmuje japoński klaster Tokio – Yokohama. Ale na drugim miejscu znalazł się jest już klaster Shenzhen – Hong Kong – GuangZhou (北京深港廣地區), a na trzecim Pekin.

Czwarte miejsce zajął klaste Seul (Korea Południowa), a piąte San Jose – San Francisco (Dolina Krzemowa, USA). W pierwszej dziesiątce znalazł się jeszcze Szanghaj. Raport potwierdza to, co już wiadomo: technologiczny środek ciężkości świata przesuwa się zdecydowanie do Azji Południwowschodniej.

Rozwój Chin Zachodnich

W dniu 23 września Competitiveness Think Tank, China Economic Herald i Beijing Zhongxin Urban Planning and Design Institute opublikowały “Raport na temat rozwoju powiatów w regionie zachodniochińskim 2021“, wraz z którym opublikowano listę “100 najlepszych powiatów i miast w Chinach Zachodnich 2021”.

Według raportu, w ciągu 20 lat (2000 – 2020), kiedy realizowana była Zachodnia Strategia Rozwoju, ogólny wkład powiatów we wzrost gospodarczy regionu zachodniego wyniósł 61,0%. Z jednej strony, same powiaty doświadczyły szybkiego rozwoju gospodarczego i społecznego, a ich produkt regionalny brutto wzrósł z 0,94 bln do 9,47 bln, co stanowi prawie połowę całkowitej produkcji gospodarczej regionu zachodniego, osiągając poziom 46,2%. Od początku 2000 r. do początku 2020 r. 95 silnych gospodarczo powiatów w regionie zachodnim zostało kolejno zreorganizowanych w okręgi miejskie i włączonych do gospodarki miejskiej, powiaty wniosły do gospodarki miejskiej 3,04 biliona juanów. W porównaniu z rokiem 2000 liczba ludności powiatów w regionie zachodnim zmniejszyła się do 223 mln, co stanowiło spadek o 21,2%.

Z raportu wynika, że 100 najlepszych powiatów i miast w Chinach Zachodnich w 2021 r. znajduje się w 11 prowincjach (regionach autonomicznych i gminach podlegających bezpośrednio rządowi centralnemu), przy czym na czele listy prowincji zachodnich znajduje się Syczuan z 26, a następnie Mongolia Wewnętrzna z 13 i Xinjiang z 13. Na liście 100 najlepszych powiatów i miast w Chinach Zachodnich w 2021 r. znajduje się sześć “nowych członków”, a mianowicie miasto Horgos w Xinjiang, powiat Jianshui i powiat Xinping w Yunnan, miasto Bole w Xinjiang, miasto Ulanhot w Mongolii Wewnętrznej i powiat Lingshan w Guangxi.

W bieżącym roku średnia liczba mieszkańców miast i gmin na zachodzie kraju to 556,300 osób. Średni dochód rozorządzalny na mieszkańca miast Zacodu Chin wynosi 38,680 RMB ~ok.23,680 PLN (ok. dwa raz mniej niż na Wschodzie), zaś na wsi 18,380 RMB ~ok. 11,174 PLN (również niemal dwa razy mniej niż na Wschodzie). Poziom oszczędności na mieszkańca tego regionu wynosi średnio 54,200 RMB (ok. 32,951 PLN).

Amerykanie nie wycofują się z Chin

Amerykańska Izba Handlowa w Szanghaju wraz z firmą doradczą PricewaterhouseCoopers przeprowadziła wśród inwestorów z USA doroczną ankietę na temat środowiska biznesowego w Chinach. Ankietowani są generalnie zadowoleni z poziomu rentowności swojego biznesu w Chinach i są optymistyczni jeśli chodzi o potencjał wzrostu rynku. Dlatego też będą zwiększać swoje inwestycje w Chinach.

77.1% amerykańskich przedsiębiorstw w Chinach osiągnęło zyski w 2020 roku,

 » Read More

Powered by the Echo RSS Plugin by CodeRevolution.

By nowinki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *