chiny:-tydzien-za-wielkim-murem-(36/21),-czyli-subiektywny-przeglad-wydarzen-andrzeja-lianga-z-szanghaju

chiny:-tydzien-za-wielkim-murem-(36/21),-czyli-subiektywny-przeglad-wydarzen-andrzeja-lianga-z-szanghaju

Z pierwszych stron (从新闻媒体的第一页)
Biden – Xi, „a long distance call”

W piątek (10.09.) miała miejsce wcześniej nieplanowana rozmowa telefoniczna prezydenta USA Joe Bidena z przewodniczącym ChRL Xi JinPingiem 习近平. Była to druga rozmowa tych przywódców w ciągu ostatnich 7 miesięcy. Pierwsza, kurtuazyjna, przeprowadzona została w wigilię Chińskiego Nowego Roku w lutym. Ta piątkowa trwała ponad półtorej godziny. Jednak wciąż miała charakter bardziej dyplomatyczny niż merytoryczny. Zgodnie z informacjami obu administracji rozmowa przebiegała w przyjaznej atmosferze, padło podczas niej wiele przyjaznych deklaracji, a rozmówcy nie szczędzili sobie uprzejmości. Nie odzwierciedlała w żaden sposób napiętych stosunków między dwoma mocarstwami. Obaj przywódcy podkreślali konieczność unikania konfliktów między największymi gospodarkami świata.

Według oficjalnego komunikatu chińskiego obaj prezydenci „przeprowadzili szeroką, strategiczną dyskusję, omawiając obszary, w których zbiegają się wspólne interesy, jak i te, gdzie ich interesy, wartości i perspektywy są rozbieżne. Rozmowa dotyczyła głównie spraw gospodarczych, zmianach klimatu i globalnej walki z pandemią COVID-19”.

Według informacji z obu stron prezydenci zadeklarowali wolę współpracy w rozwiązywaniu problemów związanych ze zmianami klimatycznymi, omawiali kwestię kryzysu na Półwyspie Koreańskim, jak i stosunków z Iranem. Joe Biden poinformował, iż Stany Zjednoczone nie odejdą od dotychczasowej linii polityki wobec Chin m.in. nacisku w sprawach handlowych i gospodarczych, gdzie oba państwa są rywalami.

Prezydent Xi zaznaczył, że przyszłość i losy świata zależą od zdolności Chin i Stanów Zjednoczonych do właściwego zarządzania wzajemnymi stosunkami. To wyzwanie, które od obu państw wymaga pozytywnego podejścia, nastawienia.

Przywódcy zgodzili się, że stosunki między tymi państwami powinny być kształtowane w sposób odpowiedzialny, przewidywalny i stabilny.

Swoim zwyczajem Xi JinPing w rozmowie z prezydentem Bidenem zacytował chińskie powiedzenie: ” 山重水复疑无路. 柳暗花明又一村” („Nie ma dróg bez wątpliwości (którędy podążać), ale wiodą one do nowej wioski”) – nawet najbardziej złożone sytuacje można rozwiązać, nawet największe przeszkody można pokonać, można dojść do celu dzięki wspólnemu wysiłkowi.

Rozmowa została określona jako „szczera”, „otwarta” i „głęboka”. Obaj prezydenci zadeklarowali wolę utrzymywanie częstszych kontaktów i w tym celu postanowili zlecić zespołom roboczym zwiększenie  intensywności komunikacji oraz wymiany opinii między oboma administracjami. Ma to stworzyć warunki do poprawy relacji między mocarstwami.

Według amerykańskich źródeł Joe Biden podczas rozmowy z Xi JinPingiem zaproponował spotkanie osobiste, face-to-face, podczas którego obaj prezydenci mogliby bezpośrednio porozmawiać na tematy dotyczące relacji obu państw. Propozycja ta została ponoć odrzucona przez Xi, który stwierdził, że podstawowym warunkiem doprowadzenia do takiego spotkania jest zmiana polityki USA wobec Chin.

Integracja Hong Kongu i Makau

Komitet Centralny KPCH (中国共产党中央党) i Rada Państwa (国务院), czyli stały komitet rządu Chin przyjęły dwa ważne dokumenty:

Te dokumenty to szczegółowo zarysowane kierunki pełnej integracji ekonomicznej między (w pierwszym przypadku) ShenZhen i Hong Kongiem oraz (w drugim przypadku) pomiędzy prowincją GuangDong, a Makau. Realizacja założeń zawartych w obu dokumentach ma odbywać się etapami: do 2025 roku i  do 2035 roku. Hong Kong i Makau to regiony objęte zasadą: ”Jeden kraj – dwa systemy” (一国两制). Zasada ta przestanie obowiązywać w Hong Kongu z końcem 2047 roku w Makau z końcem 2049 roku. Do tego czasu wszystkie odrębności jakie istnieją pomiędzy regionami a Chinami kontynentalnymi w obszarze m.in. prawa zostaną ostatecznie zniesione. Kroki zmierzające do pełnej unifikacji są podejmowane już teraz.

Koronawirus – COVID-19 (冠状病毒疾病)
Nowe ogniska COVID-19 w FuJian

Na dzień 11 września blisko 78% ludności Chin zostało zaszczepione dwoma dawkami szczepionek przeciwwirusowych. To dobra wiadomość.

Ale też jest zła. W miastach XiaMen 厦门 oraz PuTian 莆田 w południowowschodniej prowincji FuJian 福建 wykryto ponad 60 przypadków lokalnych zakażeń COVID-19. To jak na Chiny bardzo duże i bardzo niepokojące wyniki. To jednocześnie dowód na tezę, którą również przywołujemy cyklicznie w naszych przeglądach: wirus COVID-19 jest wciąż obecny, odstąpienie od ustalonych, wypracowanych metod jego zwalczania, likwidowanie dróg jego transmisji prowadzić będzie jeszcze bardzo długo do nawrotów epidemii, do kolejnych fal.

Wykrycie 60 przypadków w FuJian skutkowało zastosowaniem wypróbowanych, drastycznych metod, które obowiązują wyłącznie do czasu zlokalizowania wszystkich przypadków zakażeń, odizolowania ich i poddania ewentualnemu leczeniu. Maseczki, powszechne mierzenie temperatury i testy – po kilku dniach sytuacja wraca do normy. Co nie oznacza zrezygnowania z podstawowych środków zapobiegawczych.

Fabryka szczepionek w Serbii

Dnia 9 września pod Belgradem miała miejsce uroczystość złożenia kamienia węgielnego pod budowę pierwszej w Europie fabryki chińskich szczepionek. To wspólna inwestycja Sino Pharmaceutical Group Co., Ltd. (中国医药集团有限公司), rządu Serbii oraz rządu Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jak poinformowano budowa i uruchomienie zakładu kosztować będzie 30 mln EUR (ok. 136.342 mln PLN). W pierwszym etapie na pow. 11,800 m2 produkowanych będzie ok. 40 mln dawek szczepionki SinoPharm rocznie. Produkcja w Serbii ma ruszyć pod koniec pierwszego kwartału 2022.


Ekonomia (经济), Biznes (生意)
Pieniądze dla mikrofirm i dla studentów

W tygodniu 35 br. rząd przyjął kolejne decyzje istotne dla mikroprzedsiębiorstw oraz dla prowadzących jednoosobową dzielność gospodarczą. Dla podmiotów tych uruchomiono dedykowaną linię kredytową w wysokości 300 mld RMB (ok. 179.179 mld PLN).

Zarazem podniesiono limity pożyczek dla studentów, którzy mogą uzyskać obecnie do 12,000 RMB (ok. 7,167 PLN) rocznie w formie niezabezpieczonego kredytu. Osoby piszące pracę dyplomową mogą pożyczyć do 16,000 RMB (ok. 9,556 PLN) rocznie. Pożyczki te gwarantowane są przez rząd.

Optymalizacja przepisów

Sześć miast, czyli Pekin, Szanghaj, ChongQing, HangZhou, Kanton i ShenZhen zostało wytypowanych przez rząd centralny do pilotażowego wprowadzania “Optymalizacji przepisów dotyczących środowiska biznesowego“. Według premiera Li Keqianga optymalizacja środowiska biznesowego, przepisów je obowiązujących, jest ważnym narzędziem służącym stymulowaniu witalności uczestników rynku, kreatywności społecznej, promowania wysokiej jakości rozwoju, stabilizacji oczekiwań rynkowych i utrzymania stabilnej działalności gospodarczej. Przepisy w Chinach mają odzwierciedlać najlepsze standardy międzynarodowe. W wybranych do pilotażu miastach biznes cieszy się już większą swobodą funkcjonowania i działa w większym stopniu w oparciu o mechanizmy rynkowe, niż w pozostałej części państwa. Wybrane miasta mają też największy w Chinach potencjał konsumpcyjny. Dlatego też stanowią doskonałe środowisko, by przetestować rozwiązania zmierzające m.in. do równego traktowania podmiotów zagranicznych w rządowych przetargach, zwiększenia ochrony konsumentów, uznawania tych samych licencji, pozwoleń wydawanych w danej lokalizacji na terenie innych jednostek administracyjnych, itd., itp.

Inwestycje zagraniczne

Dzięki inwestycjom zagranicznym w 2020 roku do budżetu Chin wpłynęło dodatkowo 286.776 mln RMB (ok. 171.308 mln PLN) z racji podatków i różnych opłat administracyjnych. Przedsiębiorstwa zagraniczne w minionym roku stworzyły w Chinach ponad 2 mln nowych miejsc pracy.

Inflacja
CPI

Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (ang. consumer price index, CPI, 消费者物价指数) – indeks zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych, najpopularniejsza na świecie miara inflacji/deflacji utrzymywał się w sierpniu na poziomie 0.8% r/r. To o 0.2% mniej niż w lipcu. Inflacja zdaje się Chinom nie grozić. Aktualny poziom CPI jest daleki od zakładanego na ten rok maksimum 3%. W zeszłym miesiącu w Chinach najbardziej wzrosły ceny warzyw (o 8.6%) i jajek (o 8.4%). Nowe ogniska epidemii i lockdowny, a przede wszystkim powodzie zakłócały dostawy tych produktów do większych ośrodków. Ceny wieprzowiny nadal spadają (o 1.4% m/m i o 44.9% r/r), a podaż jej rośnie.

Poza żywnością duże zmiany cen dotyczyły paliw (echo zmian na rynku międzynarodowym).

Ceny usług wzrosły o 1.5% r/r, najbardziej poszły w górę ceny… biletów lotniczych (o 31.6% r/r).

Wskaźnik cen konsumenckich (inflacji) CPI

居民消费价格指数 2021

Dane: Państwowe Biuro Statystyki 国家统计局 (m/m – miesiąc do miesiąca; r/r – rok do roku)

PPI

Natomiast wciąż dalekie od stabilizacji są ceny producentów. W sierpniu wskaźnik cen dóbr produkcyjnych (ang. producer price index, PPI, 工业生产者出厂价格指数) – miernik obrazujący zmiany poziomu cen ustalanych przez producentów na różnych etapach procesu wytwarzania dóbr (powszechnie stosowana, obok wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych miara poziomu inflacji) wzrósł o 9.5% r/r (wzrost o 0.5% w porównaniu z lipcem). Odczyt sierpniowy PPI jest najwyższym w skali ostatnich 13 miesięcy. Za wzrostem tym stoją rosnące ceny surowców, węgla, produktów chemicznych i stalowych. Kampania na rzecz redukcji emisji CO2 również podnosi koszty produkcji. Szczególnie podrożały surowce chemiczne (o 21.8% r/r) oraz chemiczne włókna sztuczne (o 57.1% r/r).

Wskaźnik cen producentów PPI

工业生产者价格指数 包括工业生产者出厂价格指数- 2021

Dane: Państwowe Biuro Statystyki 国家统计局 (m/m – miesiąc do miesiąca; r/r – rok do roku)

Najbogatsi Singapurczycy

Najbogatszym człowiekiem w Singapurze (z końcem sierpnia br.) okazał się chiński biznesmen Li XiaoDong 李西廷 prezes i współzałożyciel internetowej spółki Singapore Sea Group Co. Ltd., (新加坡冬海集团有限公司) Majątek Li wyceniono na 21.1 mld US$ (ok. 81.242 mld PLN).

Na drugim miejscu uplasował się lokalny producent farb Goh Cheng Liang 吴清亮  z majątkiem oszacowanym na 18.4 mld US$ (ok. 70.843 mld PLN). 80% mieszkańców Singapuru to etniczni Chińczycy.

Spółka Li XiaoDonga (Shopee) wchodzi właśnie na polski rynek.

Handel zagraniczny

Mimo wielu obaw chiński handel zagraniczny rozwija się w najlepsze. W okresie pierwszych 8 miesięcy br. obroty wzrosły tu (jeśli liczyć je w RMB) o 23.7% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Obroty liczone w dolarach amerykańskich wzrosły o 34.2% r/r. Średni wzrost obrotów w handlu zagranicznym w okresie ostatnich 2 lat to 29.3% rok do roku.

Eksport we wspomnianym okresie liczony w RMB wzrósł o 23.2%, przeliczany na US$ o 33.7%. Import z kolei wzrósł o 24.4% (RMB), lub o 34.8% (US$) w porównaniu z zeszłym rokiem.

W okresie tym (styczeń – sierpień br.) utrzymuje się znacząca nadwyżka w bilansie handlu zagranicznego: 362.49 mld US$ (ok. 216.446 mld PLN), wzrost o 28.9% r/r.

Najwięksi partnerzy handlowi Chin to bez zmian:

  1. kraje Azji Południowo -Wschodniej (ASEAN) – wzrost obrotów o 22.8%, 14.5% wartości całego handlu zagranicznego kraju,
  2. Unia Europejska – wzrost obrotów o 21.9%, 13.8% wartości chińskiego handlu zagranicznego,
  3. Stany Zjednoczone – wzrost obrotów o 25.8%, 12.3% udziałów w obrotach handlowych Chin.

Zwiększa się udział firm prywatnych w chińskim handlu zagranicznym. W pierwszych 8 miesiącach tego roku odpowiadały za 48.1% obrotów handlowych, co oznacza wzrost o 29.9% r/r. Powiększają sukcesywnie udział w obrocie, zwłaszcza w eksporcie, produkty mechaniczne, elektryczne, elektroniczne, wysoko przetworzone. Stanowią już 58.8% wartości całego eksportu. Znaczący wzrost udziału w eksporcie odnotowały części samochodowe. W tym roku wyeksportowano ich o 111.1% więcej niż w roku minionym. O ponad 30% wzrósł eksport wyrobów stalowych i nawozów sztucznych.

W imporcie dominują surowce i materiały do produkcji. Tutaj na skutek wzrostu cen na światowych rynkach nie ma wzrostów. Import rudy żelaza, ropy naftowej, węgla, gazu naturalnego, miedzi czy soi spadł w stosunku do lipca. Na przykład sierpniowy import miedzi był niższy o 15.4% w stosunku do lipcowego. Jednak w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku import tych produktów wzrósł od 20 do ponad 30%.

Chińscy ekonomiści ostrzegają, że chiński eksport czekają gorsze czasy, że aktualne dane nie powinny nikogo zwieść. Gospodarka chińska i gospodarka światowa hamuje ze wszystkimi tego konsekwencjami. Póki co dane nie potwierdzają tych obaw.

Rynek producentów samochodów

Sytuacja na rynku samochodowym Chin wciąż turbulentna. W sierpniu br. sprzedaż samochodów osobowych spadła w Chinach o 14.7% (1.453 mln szt.) w porównaniu z rokiem ubiegłym. W porównaniu z rokiem 2019 spadek ten to 7%, choć gospodarczo był to znacznie lepszy rok niż 2020. W okresie od stycznia do sierpnia br. sprzedano 12.90 mln aut, a to z kolei oznacza wzrost o 17.1% w porównaniu z zeszłym rokiem. Z kolei w okresie od stycznia do lipca br. notowano spadek w porównaniu z rokiem 2020 o 6%.

 » Read More

Powered by the Echo RSS Plugin by CodeRevolution.

By nowinki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *